Montaż klimatyzacji typu multisplit
- Szczegóły
Z roku na rok polskie lato staje się coraz bardziej upalne. To sprawia, że szukamy nowych sposobów na ochłodę i normalne funkcjonowanie przy wysokich temperaturach. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zainwestowanie w efektywną klimatyzację, taką jak model multisplit. Jednak w jaki sposób montowana jest taka konstrukcja? I jakie są zalety takiego rozwiązania? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Jak przebiega montaż klimatyzacja multisplit?
Z jakich etapów składa się montaż klimatyzacji multisplit we Wrocławiu? Podstawą jest przede wszystkim analiza konkretnej sytuacji, w tym przyjrzenie się projektowi budynku i ustalenie potrzeb, a także wymagań klienta. Na podstawie takich informacji możliwe jest określenie, jakie parametry powinna spełniać klimatyzacja, w tym, jaką powinna mieć moc chłodniczą. Po dokonaniu niezbędnych ustaleń tworzony jest projekt i kosztorys, dzięki czemu wszystkie działania są planowane w zgodzie z klientem.
Na czym polega jednak właściwy montaż?
Pierwszym krokiem jest wybranie miejsca na umieszczenie jednostki wewnętrznej systemu klimatyzacji. Lokalizacja ta musi umożliwiać swobodny przepływ strumienia powietrza, co oznacza, że nie może być niczym ograniczona lub zakryta. Jednocześnie jednak chłodne powietrze nie powinno oddziaływać bezpośrednio na osoby korzystające z danego pomieszczenia.
Drugim etapem jest montaż jednostki zewnętrznej, która umieszczana jest na zewnątrz budynku np. na ścianie lub na betonowej wylewce. Ważne jest jednak to, by obie jednostki, czy jednostka wewnętrzna i zewnętrzna, znajdowały się blisko siebie. Należy przy tym pamiętać, że element znajdujący się poza budynkiem wytwarza hałas i nie może być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Obie jednostki muszą zostać ze sobą połączone w sposób bezpieczny i szczelny, bez szkody dla innych instalacji. Przed pierwszym uruchomieniem przeprowadzana jest próba szczelności oraz odpowietrzenie instalacji przy pomocy pompy próżniowej.
Podczas instalacji klimatyzacji typu multisplit należy także pamiętać o tym, by:
- zachować dopuszczalną różnicę poziomów pomiędzy urządzeniami wewnętrznymi i jednostką zewnętrzną, tak by mogły one działać poprawnie,
- zwrócić uwagę na konstrukcję wentylatora, w tym przede wszystkim na jego efektywność i cichość pracy.
Klimatyzacja typu multisplit - co warto wiedzieć?
Klimatyzacja typu multisplit jest rozwiązaniem doskonałym, gdy chcemy zadbać o odpowiednią temperaturę w kilku pomieszczeniach jednocześnie, ale przy zachowaniu niezależności poszczególnych urządzeń. Opcja ta jest mało inwazyjna, dzięki czemu sprawdzi się w przypadku domów już użytkowanych. Jest też tańsza, bardziej estetyczna i zużywa mniej energii.
Co więcej, klimatyzacja multisplit dedykowana jest nie tylko do chłodzenia, ale również do podnoszenia temperatury. Jest szczególnie polecana w czasie sezonu jesienno-zimowego. Jedno rozwiązanie wykazuje więc wiele zalet.