Jak często należy serwisować klimatyzację?
- Szczegóły
Pod pewnymi względami klimatyzatory podlegają tym samym prawom, co inne urządzenia. Wiąże się to między innymi z tym, że co jakiś czas trzeba je serwisować. Klimatyzatory, raz zakupione, zamontowane i uruchomione, nie uchronią się przed wpływem czasu. Stopniowe zużywanie się sprzętu powoduje konieczność przeglądu jego stanu.
Klimatyzację bez wątpienia należy serwisować. A jak często powinno się to robić? To już zależy od tego, w jakim dokładnie pomieszczeniu umieszczony jest klimatyzator i z jaką intensywnością jest użytkowane to urządzenie. Jeżeli zamontowane jest ono w domu jednorodzinnym lub w biurze, to wystarczy serwisować je co pół roku. Natomiast w przypadku gdy klimatyzator jest wyjątkowo aktywny, jego przeglądu należy dokonywać częściej. Sytuacja taka dotyczy, chociażby sklepów czy restauracji. Miejsca te odwiedza wiele osób, a ponadto są one długo czynne i zawsze muszą zapewniać odpowiednie temperatury. Pracujące w nich klimatyzatory zmuszone są wyjątkowo intensywnie pracować i w związku z tym narażone są na częste awarie.
Jaka jest najdogodniejsza pora na serwisowanie klimatyzacji?
Kiedy najlepiej przeprowadzić serwisowanie? Najdogodniejsze pory do tego, żeby to zrobić, to przełom zimy i wiosny oraz przełom lata i jesieni. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że klimatyzacja musi być sprawdzona przed tym, jak w porze letniej rozpocznie wyjątkowo intensywną pracę. Po drugie zaś powinna ona zostać skontrolowana po zakończeniu sezonu letniego w celu sprawdzenia, czy w trakcie wytężonego użytkowania nie wystąpiła jakaś awaria.
Osobną sprawą, jeśli chodzi o konserwację klimatyzacji, jest wymiana filtrów. O ile szczegółowe serwisowanie należy przeprowadzać dwa razy do roku, to filtry zaleca się wymieniać częściej. O te części klimatyzatora da się nawet zatroszczyć samodzielnie. Na własną rękę możemy je, chociażby czyścić. Bardziej profesjonalne czynności związane z serwisowaniem klimatyzacji należy jednak powierzyć fachowcom.
Klimatyzatory trzeba serwisować z wielu względów. Dokonywanie korekty funkcjonowania tych urządzeń niweluje hałas związany z ich użytkowaniem. Pozwala się też pozbyć brzydkich zapachów, które mogą powstawać wskutek działania bakterii znajdujących się w klimatyzacji. A ponadto umożliwia ponoszenie mniejszych kosztów. Wyczyszczony sprzęt, któremu nic nie przeszkadza w funkcjonowaniu, pobiera bowiem mniej energii niż zaniedbane urządzenie.